Joomla!

Arī KVALB paraksta vēstuli par valsts budžeta veidošanas procesu

Š.g. 11.oktobrī biedrība "Latvijas Pilsoniskā alianse" (eLPA) nosūtīja LR Saeimas priekšsēdētājai I.Mūrniecei, Ministru Prezidentam M.Kučinskim, Valsts kancelejas direktoram J.Citskovskim, Finanšu ministrei D.Reizniecei-Ozolai, Kultūras ministrei D.Melbārdei un politisko partiju frakcijām adresētu nostājas vēstuli "Nevalstisko organizāciju viedoklis attiecībā uz procesu, kā tiek veidots Latvijas valsts budžets".
Arī Latvijas Kvalitātes biedrība" (KVALB) kā Latvijas Piloniskās alianses (eLPA) biedrs un viena no NVO un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes dalīborganizācijām parakstīja šo nostājas vēstuli, ar kuru tiek pausts aicinājums ievērot atklātības un labas pārvaldības principus valsts budžeta veidošanā.

Ar pilnu vēstules tekstu varat iepazīties šeit.

Publicējam arī biedrības "Latvijas Pilsoniskā alianse" sagatavoto relīzi par nevalstisko organizāciju iesaisti valsts budžeta veidošanā:
"11.10.2017. 
Nevalstiskās organizācijas uzstāj uz sabiedrības iesaisti valsts budžeta veidošanā.

Virkne nevalstisko organizāciju nosūtīja vēstuli augstākajām valsts amatpersonām un politiķiem, aicinot ievērot atklātības un labas pārvaldības principus valsts budžeta veidošanā. Nevalstiskās organizācijas norāda, ka sabiedrības strukturēta iesaiste valsts budžeta veidošanā ir nozīmīgs demokrātiskās līdzdalības princips, kas sasaucas ar Satversmes preambulā nostiprināto Latvijas valsts uzdevumu - gādāt par Latvijas tautas labklājību. Taču, vērtējot procesu, kādā ticis pieņemts 2018.gada valsts budžets, nevalstiskās organizācijas secina, ka nav pilnvērtīgi nodrošināts tas, ka budžeta pieņemšanas procesā būtu uzklausītas sabiedrības intereses un vajadzības.

Nevalstiskās organizācijas vēstulē norāda, ka tās organizācijas, kas pārstāv sabiedrības intereses, nevis biznesa intereses, kā arī daudzas nozaru organizācijas, netika iesaistītas diskusijās par valsts budžetā iestrādājamām prioritātēm. Piešķirtais finansējums noteiktām organizācijām un jomām nav ticis izdiskutēts ar nozari un nav skaidrs, kādi bija argumenti, izlemjot par labu vienai vai otrai jomai.

Tāpat nevalstiskās organizācijas atkārtoti aicina valsts pārvaldi izstrādāt visaptverošu valsts budžeta finansējuma pārdales mehānismu, kurā visām ieinteresētajām pusēm tiek nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas iesniegt priekšlikumus Finanšu ministrijā budžeta izstrādes procesā, ja nozaru ministrijas tos nevirza, kā savas prioritātes, kā arī nevalstiskā sektora horizontālos jautājumus un pārnozariskos jautājumus virzīt centralizēti, iesniedzot prioritātes Valsts kancelejā.

Vienlaikus nozare uzsver, ka Latvijā nevalstiskās organizācijas īsteno ievērojamu skaitu valsts funkciju, tā faktiski uzņemoties sociālā partnera lomu, kas nozīmē to, ka nevalstisko organizāciju pārstāvības mehānismam sarunās ar valdību, kas šobrīd ir NVO un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome,  nepieciešams nodrošināt līdzvērtīgu statusu un līdzdalības iespējas, kādas tās ir Nacionālā trīspusējās sadarbības padomei, tai skaitā pilnvērtīgu iesaisti valsts budžeta veidošanā, lai tajā tiktu iestrādātas sociāli ekonomiskās sabiedrības intereses.

Papildu informācijai:
Kristīne Zonberga direktora p.i., Latvijas Pilsoniskā alianse, tālrunis: 67846464, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
Zaiga Pūce, biedrības Ascendum valdes priekšsēdētāja, Latvijas Pilsoniskās alianses padomes locekle, tālrunis: 29591246 e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu  "